Norma PN-EN 13526 ogranicza zakres stosowania dla zawartości ogólnego węgla organicznego nie większej niż 500 mg/m3, równocześnie norma ta dopuszcza pobór próby poprzez zastosowanie metody dynamicznego rozcieńczania opisanej w normie PN-EN 13649. Układspełniając wymagania p.5.1.2. normy PN-EN 13649 pozwala naoznaczanie wysokich zawartości ogólnego węgla organicznego zgodnie z wymogami normatywnymi. Dodatkową zaletą układu jest możliwość transportu gazu do analizatora z dużych odległości. Zaleca się również stosowanie układu wszędzie tam, gdzie ma się do czynieniaz gazami zawierającymi cząstki mogące osadzać się na przewodach doprowadzających.
Dane techniczne
Stopień rozcieńczania
20
Maksymalna odległość punkt pomiaru – analizator
50m
Masa z głowicą M64X4
6kg
Zasilanie
230V50Hz
Pobór mocy
80VA
Zasada działania
Schemat toru gazowego został przedstawiony na rysunku.
Przepływgazu w układzie wymusza POMPA GAZU która pracuje ze stałą wydajnością 100 dm3/godz. Wartość ta jest w sposób ciągły kontrolowana i stabilizowana przez elektroniczny układ POMIARU PRZEPŁYWU sterujący pracą POMPY GAZU. Powietrze rozcieńczające zasysane jest przez FILTR WEJŚCIOWY, gdzie jest oczyszczane z cząstek pyłu a następnie osuszane w osuszaczu. Skropliny automatycznie są wydalane na zewnątrz układu. Osuszone powietrze przechodzi przez układ POMIARY PRZEPŁYWU który steruje ZAWOREM PROPORCJONALNYM tak aby ilość przepływającego czystego powietrza wynosiła dokładnie 95 dm3/godz. Osuszone powietrze oczyszczane jest następnie poprzez:
DOPALACZ katalityczny – złoże katalizatora platynowego ogrzane do temperatury powyżej 3000C;
FILTR OSUSZAJĄCY – warstwę żelu krzemionkowego;
FILTR WĘGLOWY – warstwę węgla aktywnego.
Oczyszczone powietrze jest transportowane wężem teflonowym do głowicy osadzonej w punkcie poboru badanego gazu.
W SONDZIE umieszczony jest mieszalnik do którego doprowadzane są czyste powietrze i badany gaz. Ilość badanego gazu pobieranego do analizy wynosi 5 dm3/godz. Mieszanina z mieszalnika zasysana jest pompą, której wszystkie elementy mające kontakt z transportowanym gazem pokryte są teflonem. Za POMPĄ GAZU umieszczony jest wykonany z teflonu ZBIORNIK BUFOROWY. Mieszanina opuszcza zbiornik poprzez układ pomiaru przepływu i pod ciśnieniem atmosferycznym kierowana jest do analizatora.